Co się składa na cenę paliwa na stacji ?


W zależności od kraju cena za litr paliwa może być różna. Wpływ na to ma wiele czynników – podstawowymi są jednak ceny za baryłkę ropy naftowej na rynku światowym, lokalne podatki (opłata paliwowa, podatek VAT oraz akcyza), a także marża konkretnej stacji paliw na której sprawdzamy cenę paliwa. Pierwszy czynnik, z którego wynika cena paliwa jest bardzo złożony, ponieważ oddziałuje na niego zarówno sytuacja polityczna na świecie, jak również sytuacja gospodarcza na rynku międzynarodowym. Drugim czynnikiem są obowiązujące w danym kraju podatki, o których wysokości decyduje rząd. Natomiast marża paliwowa to zarobek jaki na sprzedaży 1 litra paliwa realizuje konkretna stacja paliw. Jaki jest udział poszczególnych czynników w ostatecznej cenie rynkowej paliwa doskonale prezentuje poniższa grafika, która została udostępniona przez Polską Organizację Przemysłu i Handlu Naftowego w swoim raporcie za rok 2017.

 

Czy można paliwo kupić Taniej ? 
Zwykły użytkownik samochodu osobowego tankujący na stacjach paliw niestety nie ma wpływu zarówno na światową cenę ropy naftowej oraz ustalone przez rząd podatki. Jedynym sposobem na kupienie paliwa taniej to wybranie takiej stacji paliw, która pobiera niższą marżę z każdego litra paliwa.  I tutaj przychodzi nam z pomocą aplikacja mobilna Tankuj24,  dzięki której szybko porównasz ceny na stacjach w Polsce oraz zakupisz paliwo z rabatem na każdy litr. Wysokość rabatu zależy od stacji paliw, z którą twórcy aplikacji indywidualnie negocjują ceny, ale waha się on od kilku do kilkunastu groszy.  Rabat otrzymasz  zarówno przy zakupie benzyny, oleju napędowego oraz gazu LPG.  To doskonały sposób na oszczędzanie!

 

Jak jeszcze można oszczędzić na paliwie ? 
Jest jeszcze wiele innych sposobów na oszczędzanie, między innymi dziania mające na celu obniżenie spalania paliwa przez samochód. Jednym z nich jest ecodriving czyli zmiana Twojego stylu jazdy na taki, który jest ekonomiczny. Przede wszystkim nie przekraczaj prędkości, czasem szybkie przyspieszenie może spowodować wyższe spalanie (o 20%). Kolejny punkt to stabilizacja – po prostu staraj się utrzymywać stałą prędkość dzięki temu możesz sporo zaoszczędzić. Istotną rolą w Twoim „procesie spalania” odgrywa także ruszanie z miejsca, nie rozgrzewaj silnika przed jazdą. Silnik zdecydowanie szybciej rozgrzeje się podczas jazdy niż postoju z „agresywnym gazowaniem”. Staraj się utrzymywać płynną jazdę bez gwałtownego hamowania – ponadto próbuj hamować silnikiem (podczas niego odcinany jest dopływ paliwa), no i na koniec pamiętaj o odpowiedniej redukcji biegów.

Top