Dlaczego ceny paliw na stacjach  się różnią ?


W zależności od kraju cena za litr paliwa może być różna. Wpływ na to ma wiele czynników – podstawowymi są jednak ceny za baryłkę ropy na rynku światowym oraz podatki (opłata paliwowa, podatek VAT oraz akcyza). Pierwszy jest bardzo złożony ponieważ oddziałuje na niego zarówno sytuacja polityczna na świecie jak również sytuacja gospodarcza na rynku międzynarodowym. Drugim czynnikiem są obowiązujące podatki, o których wysokości decyduje dane państwo. Dlaczego jednak ceny paliw na stacjach w danym kraju się różnią ?  W tym przypadku znaczenie ma także marża sprzedawcy czyli narzut jaki właściciel danej stacji paliw dołożył do ceny paliwa po której sam je kupił.  Są jednak sposoby żeby tą marżę zmniejszyć…

 

Taniej przez aplikację
Kiedyś musiałeś jeździć od stacji do stacji szukając najniższej ceny. Teraz dzięki nowym technologią nie musisz już tego robić – możesz szybko porównać ceny na poszczególnych stacjach dzięki aplikacji Tankuj24. Ponadto możesz liczyć na zniżki – nawet kilkanaście groszy na litrze i co najważniejsze obowiązuje to zarówno benzynę, LPG, jak również olej napędowy. To doskonały sposób na oszczędzanie!

Mniejsze spalanie też daje oszczędności
Jest wiele sposobów na to aby obniżyć spalanie – pierwszym z nich jest regularny przegląd i wymiana filtrów. Jednym z najważniejszych „elementów” jest oczywiście Twoja jazda, powinna być ona oczywiście – ekonomiczna. Czyli jaka? Przede wszystkim nie przekraczaj prędkości, czasem przyspieszenie może spowodować wyższe spalanie (o 20%). Kolejnym puntem stabilizacja – po prostu staraj się utrzymywać stałą prędkość dzięki temu możesz sporo zaoszczędzić. Istotną rolą w Twoim „procesie spalania” odgrywa także ruszanie – a mianowicie stratuj z miejsca. Silnik zdecydowanie szybciej rozgrzeje się podczas jazdy niż postoju z „agresywnym gazowaniem”. Staraj się utrzymywać płynną jazdę bez gwałtownego hamowania – ponadto próbuj hamować silnikiem (podczas niego odcinany jest dopływ paliwa), no i na koniec pamiętaj o odpowiedniej redukcji biegów.

Top