Wiadomo, że zimą auto spala więcej – czynników, które na to wpływają jest wiele. Są jednak sposoby dzięki którym zadbasz o samochód i zaoszczędzisz na paliwie nie zmniejszając liczby pokonywanych kilometrów.

Zanim wyruszysz
Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na poziom zużycia paliwa są opony. Jeśli planujesz zakup nowych „zimowek” koniecznie zapytaj sprzedawcę o te typu „energy saver” pozwoli Ci to obniżyć spalanie nawet o 5%. Ważne abyś na bieżąco kontrolował ciśnienie w oponach. Przed pojawianiem się zimy podjedź również do mechanika na przegląd i wymianę filtrów, uszczelek oraz płynów – to działanie obniży ryzyko wystąpienia większej usterki. Kup również „zimowy” zestaw, czyli odmrażacz do zamka oraz spray z silikonem do konserwacji uszczelek. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście „garażowanie” samochodu podczas zimy, ale jeśli nie masz takiej możliwości postaw na inne.

Pełna moc urządzeń
Podczas minusowych temperatur i zwiększonych opadów częściej musisz korzystać z takich elementów jak – wycieraczki, klimatyzacja, czy podgrzewane siedzenia. Te działania mają wpływ na poziom spalania, ale to wszystko jest konieczne, aby zapewnić Ci komfort i bezpieczeństwo jazdy.
Są jednak sposoby dzięki którym zaoszczędzisz na paliwie:
– odśnieżaj przy zgaszonym silniki (unikniesz niepotrzebnego spalania oraz mandatu)
– nie rozgrzewaj samochodu podczas postoju (odpal i ruszaj, silnik nabierze odpowiednią temperaturę podczas jazdy)
– odpalając silnik wyłącz wszystko co zabiera moc (radio, klimatyzacja, ładowarka do smartfona)
– ruszaj spokojnie (po prostu oszczędnie z gazem, po pierwsze na ośnieżonej nawierzchni łatwo wpaść w poślizg, po drugie pozwól rozgrzać się olejowi w silniku i płynom w skrzyni biegów)
– sprawdź „kondycję” akumulatora

Tankuj przez Tankuj …24
Gdy przychodzi moment tankowania skorzystaj z aplikacji Tankuj24 – możesz zaoszczędzić od kilku do kilkunastu groszy na każdym litrze paliwa (benzyna, gaz LPG, olej napędowy). Zasięg i liczba stacji objętych współpracą wciąż się powiększa. Dlatego w razie potrzeby możesz zatankować przez aplikację zarówno małych jak i dużych miasta – i co najważniejsze przy ważnych znajdach z autostrad. Po prostu pobierz aplikację i oszczędzaj na paliwie!

 

Top